مارا در شبکه هاي اجتماعي دنبال کنيد
اشکايي که بعد از شکست مي ريزيم همان عرق هايي است که براي پيروزي نريخته ايم - هيتلر

آهنگ کمیاب و بسیار زیبای چاونه ته+بیوگرافی

نام خواننده:
نام آهنگ:
Artist:
Music name:

آهنگ کمیاب و بسیار زیبای "چاونه ته"
از استاد شاهمرادی

...::: دانلود آهنگ  :::...

 

زندگی نامه استاد

استاد محمد رضا شاهمرادی از هنرمندان پیشکسوت عرصه موسیقی مقامی کشوراست .وی که متولد13فروردین 1327درروستای کیکانلوی مانه وسملقان می باشد، بیش از دو دهه فعالیت ،در راه اعتلای فرهنگ اصیل شمال خراسان و معرفی قوم کرمانج دارد . حاصل این تلاش، تولید بیش از 150 ترانه و تصنیف می باشد.این ترانه هاوتصنیف ها از گیرنده های رادیویی از اولین سال های رونق رادیو،مهمان خانه های مردم این مرز و بوم شده است. خیلی ها اگرچه استادشاهمرادی را به تصویر نه که به صدا و آوای خوشش می شناسند،جشن صد سالگی شهرداری بجنورد فرصتی داد تا با این هنرمند پیشکسوت به گفتگو بنشینیم که می خوانید:

موسیقی از چه زمانی برای شما یک دغدغه شد ؟

– به سبب این که در 6 ماهگی از مهر مادر محروم شدم وابستگی شدیدی به پدر داشتم. پدرم مرحوم رحیم داد شاه مرادی صدای بسیار خوش آهنگی داشت که بعد از فراغت از کار کشاورزی و دامداری ،شب هنگام در جمع خانواده و دوستان با آواهای زیبایش خستگی را از تن آدمی می زدود.

پدرم اشعاری راکه می خواندند کرمانجی بودو تاریخ قوم کرمانج را در بین اشعاری که گاه خودشان می سرودند بیان می کردند.موسیقی با من از همان کودکی در میان نوای دلنشین پدرم رشد کرد وشوق خواندن رادر من برانگیخت.

می توان گفت خوانندگی یک هنر موروثی در خانواده شمابود؟

بله ،می شود گفت موروثی بود. اما دربین اقوام ، تنها پدرم صدایی رسا و فوق العاده دلنشین داشت .شاید وجود پدر و همراهی با نواهای او موسیقی را در جان و روحم نشاند.

اولین و جدی ترین تجربه تان در هنرخوانندگی به چه زمانی بازمی گردد؟

– در دوران ابتدایی علاوه بر تحصیل، همچنان دغدغه ی خواندن را داشتم .گرچه به تایید دوستان ، صدای خوش پدر را به ارث برده بودم اما هنوزراه درازی درپیش رو داشتم . دوران دبیرستان در کنار ادامه تحصیل شوق پرداختن به کارهای هنری من را به سمت شرکت در مسابقات موسیقی محلی کشاند. اولین تجربه موفقم که موجب کسب مقام اول بین دانش آموزان شهرستان شد،زمینه شرکت و مطرح شدنم در سایر جشنواره ها و مسابقات را فراهم کرد.

درآن دوران چه موفقیت هایی نصیب شماشد؟

– بعد از کسب مقام اول شهرستان در موسیقی محلی ،همراه تیم موسیقی به مشهد اعزام شدم ودر این رقابت هم موفق به کسب مقام اول شدم. شرکت در اردوی هنری آن هم در مصاف با خوانندگان قوی تر، تجربه ارزنده ای بود که درنهایت، منجر به کسب مقام اول کشوری در بخش ترانه های محلی درسال 1347 شد.

درخشش درمسابقات کشوری ،بایدموجب توجه بیشتری به شماشده باشد!

– بله ،این موفقیت منجربه معرفی ام به رادیومشهدشد. 5سال تمام این همکاری ادامه داشت.نتیجه آن سال ها،ضبط وپخش150 ترانه و تصنیف به زبان کرمانجی و فارسی شد که هنوز درآرشیو رادیو مشهد موجود است.

رابطه ی شما با ساز چطور است؟

– من رابطه ای با ساز نداشته و ندارم. هیچ وقت هم دنبالش نرفتم . فقط این خواندن بود که به من آرامش می داد بویژه وقتی قرار بود آوای کرمانجی را زمزمه کنم.

شعرهای کرمانج چه زمینه وویِژگی دارند؟

– بیشتر اشعار، اگرچه عاشقانه شروع می شوند اما درونمایه عرفانی دارند.عشقی الهی درآن هاوجوددارد. اشعار حماسی ،نقش محوری در بیان تاریخ کرمانج دارد.

این روزها خوانندگان بسیاری سمت و سوی سنتی خوانی پیش می روندچه توصیه ای برای نسل جوان هنرمند دارید؟

– خواندن ،فقط صرف داشتن صدای خوش نمی شود،هنرمند باید درد جامعه را بفهمد و همراه با جامعه و مردمش باشد . دغدغه ی هنرمند باید بهبود شرایط باشد. هنرمند تابلوی زنده ی تاریخ است و در مقابل جامعه ، افکار عمومی و خواست مردم مسئول است . این موسیقی و این اشعار ریشه در دل تاریخ دارند نباید با هجویات و لودگی برخی بی هنران آلوده شود. نگاه ما باید به موسیقی و هنر، نگاه احترام آمیزبا حفظ ارزش ها و سنت ها باشد. جوانان ما بسیار دانا و فهیم اند و انشا ا… همیشه احترام به بزرگان عرصه هنر و تجربه آموزی از ایشان را برای خودشان یک رهنمون ارزنده خواهند پنداشت.

امروزباشنیدن ترانه های خودتان وموسیقی مقامی چه حس وحالی پیدامی کنید؟

– با اتمام تحصیلاتم به استخدام بانک ملی درآمدم و هم اکنون بازنشسته هستم اما هنوز هم موسیقی و نوای ترانه های کرمانج من را به دوران کودکی ام می برد . ترانه هاوتصنیف های کرمانجی مرابه یاد صفای سفره ی روستایی مان می اندازدو سکوت دلنشینی که برای شنیدن نغمه ی موسیقی پدر در همه روستا حاکم بود .یادش به خیر، تنها تصنیف های پدر بود که سکوت شب های روستا را می 
می اندازدو سکوت دلنشینی که برای شنیدن نغمه ی موسیقی پدر در همه روستا حاکم بود .یادش به خیر، تنها تصنیف های پدر بود که سکوت شب های روستا را .می شکست  کد امنیتی رفرش

هرگونه کپي برداري از قالب سايت طبق قانون خلاف است و پيگرد قانوني دارد

طراحي و کدنويسي : محمد آرتین