مارا در شبکه هاي اجتماعي دنبال کنيد
اشکايي که بعد از شکست مي ريزيم همان عرق هايي است که براي پيروزي نريخته ايم - هيتلر

آهنگ زیبا و اصیل ارمان ارمان

نام خواننده: بخشی روشن گل افروز
نام آهنگ:

ارمان ارمان

Artist: Bakhshi Roshan GolAfroz
Music name:

Arman ARMAN

آهنگ زیبا و اصیل کرمانجی ارمان ارمان با صدای

بخشی روشن گل افروز

..:: دانلود آهنگ ::..

بیوگرافی استاد

استاد روشن گل افروز فرزند مرحوم همراه علی افروز گلیانی متولد سال 1337 شهرستان شیروان است . او از تیره بخشی های گلیان میباشد که نوازندگی دو تار در خانواده ا قدمتی فراوان دارد و سابقه آن به قبل از اسلام باز میگردد .

 

بخشی به نوازنده دوتار در شمال خراسان میگویند که بتواند ضمن ساخت و ساز خویش به خودبندی (سراییدن اشعار ) نقل حکایات و منظومه خوانی بپردازد

روستای آباد و کهن گلیان از معدود آبادی هایبزرگ باز مانده از عهد پارتهاست که از تاریخی کهن دانشمندانی بزرگ چون بابا توکل گلیانی و هنرمندانی مطرح و معروف برخوردار است .

هنرمندان گلیان هرچند که به لهجه "e;تاتی"e; گویش خراسان قدیم ، صحبت میکنند اما در اجرای آهنگها و خوانندگی ترانه ها به عمده لهجه ها و زبانهای رایج در خراسان و ایران مهارت کامل دارند به عنوان نمونه استاد همراه گل افروز به لهجه های ترکی خراسانی ، ترکی آذری ، ترکمنی ، کردی ، تاتی و فارسی کاملا مسلط بوده و اشعار و آهنگهای زیبایی را با این لهجه های شیرین و زیبای کشورمان اجرا مینمایند و این نشاندهنده وسعت هنر ، فراست و تلاش بخشی های توانای گلیان است . نقل میشود که روشن علی بخشی گلیانی جد بخشی های گلیان که در عصر صفویه زندگی میکرده است یکی از پایه گذاران مکتب هنری گلیان بوده است و دارای فرزندان فراوانی بوده که همگی تحت تاثیر هنر پدر قرار گرفته و نوازندگی و بخشی گری را به عنوان حرفه اصلی انتخاب کرده و در این راه توفیقاتی نیز ، به دست می آورند . چنانکه در دوره قاجاریه علی اکبر بخشی گلیانی به نگارش و جمع آوری حکایات منظوم ترکی و کردی منطقه میپردازد و کار را عملی تر و محکم تر به شاگردان آموزش میدهد به نحوی که پس از او همراه علی گل افروز ، علی بخشی و سلطان رضا گلیانی از نوازندگان سبک هنری گلیان حرف اول را در نوازندگی دوتار و نقل حکایات در سطح کشور داشته در ردیف اساتید موسیقی کشور قرار گرفته و نوای آنها برای تمامی مردم آشنا و دلنشین بود و از هنرشان تغریف ها میشد .

اما از نسل بخشی های بزرگ گلیان همچنان که گفتیم اکنون روشن گل افروز باقی مانده که به سبک مرحوم حمرا بخشی پدرش دوتار می نوارد و در اجرای منظومه های مختلف تبهر دارد.

از روشن شنیدم که می گفت:مدتی بود که حمرا بخشی نواختن دوتار را کنار گذاشته بود چون تمام پنجه هایش به دلیل اینکه بسیار دوتار نواخته بود از کار افتاد و البته دلیل اصلی این بود که دلش شکسته بود (این نظر بنده است)،من نیز دوتار نمینواختم چرا که هر روز شهید هایی را به روستا می آوردند و نواختن دوتار در بهبوهه ی جنگ کاری درست نبود و من تمایلی به ادامه کار پدرم نداشتم،یک روز پسرم که چهار سال سن داشت به خانه آمده و گفت که حمرا بخشی گفته که نزد او بروی و من نزد او رفتم و او گفت من یازدهمین نسل بخشی ها از خانواده خودمان هستم و یازده تن از اجداد من بخشی بوده اند اکنون اجاق خانوادگی من چشم براه توست و اختیار دست توست و اگر می خواهی اجاق را خاموش کنی خاموش کن و من روز قیامت تو را نخواهم بخشید و اینگونه بود که من تصمیم گرفتم کار پدر را ادامه دهم. 

روشن گل افروز علاوه بر مسلط بودن بر دوتار تعداد ۲۱ کتاب داستان را حفظ بوده که در عروسی ها و جشنواره ها آنها را اجرا می نماید و همه ی آنها را به درستی نقل نموده و قصوری در کارش دیده نمی شود.

از داستان های معروف وی می توان به کرم و اصلی خانم،کور اوغلی،زهره و طاهر،شاه بهرام،سید یتیم،غریب و شاه صنم،حمرا و صیات خانم،ادهم،خسته قاسم،زرین عذار،حجی قلاق،و...

روشن تمام ۲۱ داستان را بخوبی نقل می کند و به جرات می توان گفت او در دنیا تنها کسی است که می تواند داستان نقل کند چرا که فرزند بزرگترین بخشی دنیا حمرا گل افروز است و بنده نقل داستان را از زبان عاشیق های ترکیه و آذربایجان نیز شنیده ام که به هیچ عنوان قابل مقایسه با نقل و دوتار روشن نیست.البته نقل با حرف زدن عامیانه بسیار تفاوت دارد و هستند کسانی که چند کتابی را حفظ هستند و دست و پا شکسته آنها را می گویند.

دکتراستفان بلام استاد دانشگاه موسیقی نیویورک از جمله کسانی است که موسیقی روشن را پذیرفته واو برای داستان کور اوغلی به آذر بایجان ایران و کشور آذربایجان،ترکیه،پاکستان،ترکمنستان و همچنین نزد بقیه بخشی های ایران رفت و در پایان نزد روشن رفت و اظهار داشت که هیچ کس را ندیدم که چون روشن از کور اوغلی بداند و بخوبی او بنوازد و بخواند.

همچنان که پیداست نام او روشن است که نام واقعی کور اوغلی می باشد و حمرا بخشی نام افسانه ای کوراوغلی(روشن) را بر او نهاده است.

روشن علاوه بر شرکت در جشنواره های متنوع ایران و اجرای کنسرت های مختلف در کشورمان در کشور هایی چون فرانسه و ایتالیا و اطریش نیز کنسرت هایی را داشته است و همچنین کنسرتی در آمریکا برای ایشان تدارک دیده شد که به دلایلی نامعلوم مجوز آن صادر نگردید.

اما یکی از برنامه های زیبای روشن که در پاریس اجرا شد اجرای داستان زهره و طاهر بود که بسیار مورد قبول واقع گردید.

پیش از آنکه برنامه روشن اجرا گردد در شهر پاریس تمام صحبت ها از گروهی ده نفره بود که از آمریکا آمده بودند و بسیار قوی بودند وهمه ی مردم و داوران از گروه آمریکایی صحبت می کردند و هنگام اجرای برنامه تمام وقتی که به آنها داده شد ۱۵ دقیقه بود.

روشن گل افروز شروع به اجرا نموده و شروع به نقل داستان نمود و همچنان که سی دی تصویری آن نزد روشن است تمام سالن در سکوت مطلق بوده و چراغ ها خاموش شده و فقط پرتوی نور روی سر او بخشی می تابد و پشت سر او پرده ای قرار داده شده که بوسیله ی پروژکتور نوری به آن تابیده هر آنچه را که روشن از زهره و طاهر میرزا می گوید روی پرده نوشته می شود و مردم در سکوت مطلق با دقت مطالب را می خوانند،روشن دو ساعت تمام به نواختن دوتار مشغول بوده و داستان نقل می کند.

هنگامی که برنامه به پایان رسید تمام سالن منفجر می شود و تمام مردم خواستار این می شوند که روشن داستان را از نو شروع کند و برنامه اش تکرار شود و لیکن زمان این اجازه را نمی دهد.

در پایان عده ای به روشن پیشنهاد می دهند که به مبلغی کلان دوتارش را از وی بخرند ولیکن روشن از فروختن دوتار خودداری کرده و اظهار داشت که این میراث خانوادگی من است و آن دوتار را نزد خود نگاه داشت.دوتار مذکور قدمت زیادی دارد و ابتدا در دست علی اکبر بخشی بوده پس از آن به حمرا بخشی رسیده و اکنون نزد روشن می باشد.

پسر عموی ایشان دوتاری سنتی و قدیمی دارد(علی گا افروز)

و حال این یادگار بزرگ دوباره به جایش نشسته و به ارس به دست استاد و بخشی محمد طاهری نسب رسیده است.که این دوتار گرانقدر خاموش نشود.http://up.hangekormanji.ir/download/2174205/Erman-Erman-Rushen-Gul-Efruz.mp3
کد امنیتی رفرش

هرگونه کپي برداري از قالب سايت طبق قانون خلاف است و پيگرد قانوني دارد

طراحي و کدنويسي : محمد آرتین